Blog

hosting image

WordPress Yazılarınıza Özel Alanlar Ekleme

WordPress ile rahat ettikçe, sınırlarını zorlamaya başlamak isteyebilirsiniz. Bu, özel alanların nasıl oluşturulacağını öğrenmek de dahil olmak üzere platformun daha gelişmiş seçeneklerinden bazılarını denemek anlamına gelir.

WordPress yazınıza özel bir alan eklemek, ona ekstra veri atamanızı sağlar. Bu da yalnızca belirli yazılara belirli bilgiler veya özellikler eklemenize yardımcı olur. Örnek olarak, WordPress’e hangi yazılarınızın sponsorlu olduğunu söylemek için özel bir alan kullanabilir, ardından tema dosyanıza yalnızca bu yazılarda bir açıklama beyanı görüntüleyecek bazı kodlar ekleyebilirsiniz.

Özel Alanlara Giriş

WordPress Blok Editörü varsayılan olarak oldukça esnektir ve içeriğinizi N’inci dereceye kadar özelleştirmenize olanak tanır. Yazılarınıza hemen hemen istediğiniz her şeyi ekleyebilirsiniz. Ancak, ne kadar çok içeriğiniz olursa, bunları düzenlemek ve yönetmek için daha iyi yollar aramaya başlayabilirsiniz.

Özel alanlar, belirli yazılara ekstra bilgi eklemenizi sağlayan biraz daha gelişmiş bir WordPress özelliğidir. Bu bilgilere ‘meta veri’ adı verilir. Özel alanlar ve meta veriler, yazıları her türlü ek kodlama ile genişletmek için bunları kullanabilen geliştiriciler için özellikle kullanışlıdır. Bununla birlikte, daha genel WordPress kullanıcıları için de faydalı olabilirler.

Örneğin, hedef kitlenize karşı şeffaf olduğunuzdan emin olmak için blogunuzdaki gönderilerden hangilerinin sponsorlu olduğunu belirtmek istediğinizi varsayalım. İlgili her bir gönderiye ayrı ayrı kısa bir açıklama ifadesi ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, ilgili bir mesaj görüntüleyen özel bir alan kullanarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Ardından, açıklama beyanınızın doğru gönderilerde görünmesini sağlamak için tema dosyanıza kod ekleyebilirsiniz.

Bu kulağa karmaşık geliyorsa endişelenmeyin. Özel alanları kullanmak göründüğünden daha basittir. Aslında, bu örneği tam olarak nasıl uygulayacağınızı aşağıda göstereceğiz. Özel alanlar ve meta veriler için diğer potansiyel uygulamalarla ilgileniyorsanız, konuyla ilgili WordPress Codex girişine de göz atmak isteyebilirsiniz.

WordPress Yazılarınıza Özel Alanlar Nasıl Eklenir (2 Adımda)

Özel alan kavramı biraz soyut görünebilir, bu nedenle bu özelliğin tam olarak nasıl çalıştığını görmek için bir örnek üzerinden gidelim. Bu genel özel alan süreci çok çeşitli uygulamalar için kullanılabilir. Gönderilerinize durum güncellemeleri ekleyebilir, sponsorlu içeriğe bir açıklama bildirimi ekleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Ancak, öncelikle bir dakikanızı ayırıp web sitenizi yedeklemek isteyeceksiniz. Bu talimatları izliyorsanız, temanızın birincil dosyasında değişiklikler yapacaksınız ve kalıcı hatalar yapma riskini almak istemezsiniz. Ekstra güvenlik için bir alt tema oluşturmanız ve temel temanız yerine bunu kullanmanız da tavsiye edilir.

Adım 1: Özel Alanları Etkinleştirin ve Gönderinize Yeni Meta Veriler Atayın
Yapmanız gereken ilk şey, özel alan eklemek istediğiniz bir gönderiyi açmaktır. Bu eski veya yeni bir gönderi olabilir.

Sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve açılır listeden Tercihler’i seçin:

Ardından, açılır menüden Paneller’i seçin ve Özel alanları etkinleştirin. Şimdi Etkinleştir ve Yeniden Yükle yapmanız istenecektir:

Şimdi, yazının altını aşağı kaydırırsanız yeni bir bölüm bulacaksınız:

Ad ve Değer altında, bu gönderiye eklemek istediğiniz bilgileri açıklayan bazı meta veriler ekleyeceksiniz. Yüklediğiniz temalara ve eklentilere bağlı olarak, Ad altında listelenen bazı seçeneklere zaten sahip olabilirsiniz. Ne olursa olsun, bu örnekte yeni meta veriler oluşturmak isteyeceksiniz.

Meta verileriniz için bir ad seçin. Herhangi bir şey olabilir, ancak kısa ve açıklayıcı olması en iyisidir. Belirli gönderilerde bir açıklama beyanı görüntülemekle ilgili yukarıdaki örneğimize devam ederek buna Sponsorlu Gönderi adını vereceğiz. Ardından Değer kutusuna, bu gönderinin sponsorlu olduğunu belirten basit bir “Evet” ifadesi ekleyeceğiz:

Özel Alan Ekle’ye tıkladığınızda bu meta veri artık gönderinize atanacaktır. Gönderinin kendisini de kaydetmeyi veya güncellemeyi unutmayın.

Adım 2: Tema Dosyanıza Koşullu Kod Ekleyin

Bir önceki adımda WordPress’e yazınızla ilgili kritik bir bilgi vermiştiniz: sponsorlu içerik olup olmadığı. Şimdi, sitenizin bu konuda ne yapacağını bilmesi için yönergeler eklemeniz gerekiyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu biraz kodlama gerektiriyor. Ancak bunun sizi korkutmasına izin vermeyin. Bir geliştirici olmasanız bile, süreci nispeten basit bulacaksınız.

WordPress içinde Araçlar > Tema Dosyası Düzenleyicisi’ne gitmek isteyeceksiniz. Burada, sitenizi oluşturan dosyalara bakabilir ve değişiklikler yapabilirsiniz. Sağ taraftaki kenar çubuğunu kontrol etmek ve Single Post dosyasını (single.php olarak da bilinir) bulmak isteyeceksiniz:

Burası, WordPress’e özel alanlarınıza yanıt olarak ne yapması gerektiğini söyleyen kodu ekleyeceğiniz yerdir. Kullanacağınız tam kod, ne yapmak istediğinize bağlı olarak biraz değişecektir. Örneğimizde, bu kod parçacığını eklemek isteyeceksiniz:

<?php
$meta = get_post_meta( get_the_ID(), 'Sponsored Post' );
if( $meta[0] == 'Yes' ) {
?>
<p>This post is sponsored content, and we received a free copy of the product in order to conduct our review.</p>
<?php } ?>

Ardından, Dosyayı Güncelle düğmesine tıklayın. Bu kod WordPress’e bir gönderinin Sponsorlu Gönderi özel alanına sahip olup olmadığını ve değerin “Evet” olarak ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol etmesini söyler. Eğer öyleyse, mesajı görüntüleyecektir. Özel alan yoksa veya Sponsorlu Gönderi değeri “Hayır” olarak ayarlanmışsa, gönderiye fazladan hiçbir şey eklenmeyecektir.

Ayrıca, kodu nereye yerleştirdiğiniz gönderide ne zaman görüneceğini belirleyecektir. Örneğin, sayfanın en üstünde görünmesini sağlamak için single.php dosyasında bu satırdan önce eklersiniz:

while ( have_posts() ) : the_post();

Umarım, özel alanların nasıl faydalı olabileceğini görmeye başlamışsınızdır. Bu özelliği kullanırken pek çok olasılık vardır, bu nedenle biraz oynamaktan ve bununla neler başarabileceğinizi görmekten korkmayın.

Özel Alanlarınızı Yönetmek için Eklentileri Kullanma
Artık WordPress yazılarınıza özel alanları ve meta verileri nasıl ekleyeceğinizi biliyorsunuz. Ancak, ya bu özellikten daha fazla esneklik elde etmek ya da sadece süreci basitleştirmek istiyorsanız?

WordPress’ten bahsediyoruz, bu yüzden elbette size yardımcı olabilecek eklentiler var. Özel alanlarla ilgili çok fazla eklenti olmayabilir, ancak birkaç kaliteli seçenek bulabilirsiniz. Harika bir örnek için Advanced Custom Fields’a göz atın:

Bu çok popüler, ücretsiz eklenti WordPress’e özel alan ekleme sürecini kolaylaştırır. Ayrıca kullanıcılar, medya ve yorumlar gibi meta verilerin eklenebileceği yerler için size daha fazla seçenek sunar. Son olarak, tema dosyalarınızda özel alan değerlerini görüntülemek için daha fazla seçenek sağlayan araçlar ekler. Hatta daha fazla işlevselliğe sahip premium bir sürümü bile var.

Eğer bu eklenti aşırıya kaçmak gibi görünüyorsa – ki geliştirici olmayanlar için öyle olabilir – Custom Field Suite sağlam bir alternatiftir:

Bu araç aslında Advanced Custom Fields’ın hafif bir versiyonudur. Sitenize bir avuç kullanışlı yeni özel alan türü ekler. Ayrıca, sizi çok fazla yeni seçenekle boğmadan özel alan eklemeyi ve yönetmeyi basitleştirir.

Özel alanlarınızdan daha fazla yararlanmak istiyorsanız başlangıç için akıllı bir eklenti olabilir. Dahası, süreç konusunda kendinizi daha güvende hissettiğinizde her zaman daha sağlam bir çözüme geçebilirsiniz.

WordPress İçeriğine Özel Alanlar Ekleme

Özel alanlar ve meta veriler ilk başta biraz kafa karıştırıcı görünebilecek kavramlardır. Ancak, zaman ve sabırla WordPress platformundan daha da fazla yararlanmanızı sağladıklarını göreceksiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir